Chocolissimo - 10.2016

Reklama kontra sztuka

Reklama kontra sztuka

Magazyn / Inspiracje

O roli sztuki w reklamie, przenikaniu się tych dwóch światów, a także o jakości przekazów marketingowych rozmawiamy z Erwinem Wurmem, austriackim artystą, fotografikiem.

-

Czy reklama jest dobrym miejscem dla sztuki? Czy te dwa światy powinny się przenikać?
Uważam, że te sfery nie pasują do siebie. Sztuka rządzi się własnymi prawami, jest dyscypliną wolną, podczas gdy reklama jest obwarowana wieloma regulacjami i wymogami, które trzeba spełnić, aby coś na tym polu stworzyć.

Jak Pan, jako artysta, ocenia poziom kreacji we współczesnej reklamie?
Nie do końca wiem, jak odpowiedzieć na to pytanie. Mam problem z określeniem tego, czym jest poziom kreacji w reklamie. Czasami widuję dobre pomysły w reklamach, ale muszę przyznać, że zwykle wywodzą się one ze świata sztuki.

Dlaczego wciąż pojawia się tak wiele słabych lub po prostu złych kreacji reklamowych?
Przede wszystkim dlatego, że zbyt wielu ludzi zajmuje się dziś robieniem reklam. To nie jest dobre, gdy tłumowi wydaje się, że samodzielnie potrafi coś stworzyć, być kreatywnym. Tymczasem to bardzo trudny proces, którego efektem jest też wiele błędów i porażek. Nie wszyscy są tego świadomi.

Miał Pan okazję współpracować z marką odzieżową Palmer przy kampanii reklamowej, jednak zleceniodawca nie zaakceptował Pańskich prac, uznał je za zbyt kontrowersyjne. Jak Pan dziś ocenia tę sytuację?
Palmer słynął w latach 80. z wysokiej klasy reklam. Firma zapraszała najbardziej cenione modelki i fotografów mody do tworzenia specyficznych wizualnych realizacji dla marki. Byłem pierwszym artystą zaproszonym przez nich do współpracy. Bardzo mnie to ekscytowało, byłem zafascynowany samą koncepcją zrobienia reklamy. O ile wiem, w tamtych czasach żaden artysta tego nie próbował. W międzyczasie to się zmieniło i niektórzy zetknęli się z tą materią, zaczęli intensywnie pracować dla reklamy. Propozycja była interesująca, ponieważ byłem przekonany, że poza powszechnie znanymi miejscami, w których mogą zaistnieć różnego rodzaju działania artystyczne, np. w przestrzeni miasta, w mediach masowych, jak czasopisma, telewizja i internet, reklama staje się nową płaszczyzną, nowym nośnikiem dla sztuki w przestrzeni publicznej. Okazało się, że nie do końca byłem gotów na wielość restrykcji, z którymi trzeba się liczyć, robiąc reklamę. Chciałem stworzyć coś, co będzie odzwierciedleniem mojej wizji świata, a nie świata takiego, jakimi widział go Palmers, i to nie spotkało się z akceptacją marki.  Wtedy po raz pierwszy i ostatni podjąłem próbę współpracy z firmą reklamową.

Jaka powinna być według Pana reklama, aby zapadała w pamięć, przyciągała uwagę?
W każdym detalu powinna być absolutnie współczesna. Uważam, że reklama jest bardziej atrakcyjna, kiedy produkt nie jest w centrum jej uwagi.

::

     

1. Erwin Wurm, Palmers, 1997, druk cyfrowy, 94 × 74 cm, dzięki uprzejmości Xavier Hufkens Gallery, Bruksela, Belgia, fot. Studio Wurm                                                                                                                      2. Erwin Wurm, Artysta, który połknął świat, 2006, technika mieszana, 190 × 140 × 140 cm, dzięki uprzejmości Galerie Thaddaeus Ropac, Salzburg, Paryż, fot. Colin Davison                                                                                               


::

Erwin Wurm to austriacki artysta, urodzony w 1954 roku w Bruck an der Mur w Austrii. Ukończył wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych. Życie dzieli pomiędzy Wiedeń i Limberg. Jego prace były wystawiane w muzeach i centrach sztuki współczesnej w Europie i na świecie oraz znajdują się w kolekcjach MUMOK Vienna, Musee d’Art Contemporain de Lyon, Centre Pompidou, Berkley Art Museum w Kalifornii oraz The West Collection w Nowym Jorku. Twórczość austriackiego artysty jest przewrotna i pełna humoru.

Prace Erwina Wurma można zobaczyć w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawa "Potrzeba wolności" będzie dostępna dla publiczności od 18 października br. do 26 stycznia 2014 roku. Będzie można zobaczyć rzeźby, fotografie, obiekty wielkoformatowe oraz wideo autorstwa Wurma. To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja prac austriackiego artysty.

::

Cały wywiad można przeczytać w październikowym wydaniu magazynu "Brief", nr 10(168)/2013.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.