Chocolissimo - 10.2016

„Pieniądze zainwestowane w promocję miasta zwracają się z nawiązką”

„Pieniądze zainwestowane w promocję miasta zwracają się z nawiązką”

Brief for Poland / Ludzie

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, mówi nam, co sądzi o kontrowersyjnym obcięciu budżetu Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu oraz przedstawia pomysły na rozwój miasta.

-

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, mówi nam, co sądzi o kontrowersyjnym obcięciu budżetu Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu oraz przedstawia pomysły na rozwój miasta.

Czy rzeczywiście w tym roku większość festiwali zniknie z kalendarza kulturalnego Krakowa? Czy to jest dobry pomysł, aby miasto, które w 2000 roku było Europejską Stolicą Kultury szukało oszczędności właśnie w tej sferze życia?


To zdecydowanie zły pomysł. Przez ostatnie dni słyszałem często, że nic się nie stanie, jeżeli Krakowskie Biuro Festiwalowe nie zorganizuje kilku festiwali. Tylko jak będziemy się czuli, gdy nasze festiwale, kojarzone już z Krakowem, zbierające nagrody i wygrywające w międzynarodowych rankingach odejdą do innych miast? Tym, którzy powtarzają, że krakowskie festiwale są wydarzeniami dla koneserów, a nie dla mas, więc nie mają wpływu na promocję miasta odpowiem, że festiwale w Wenecji czy Cannes też nie są wydarzeniami masowymi, a jednak są wizytówką swoich miast na całym świecie i przyciągają turystów przez okrągły rok. Uczmy się od nich, zamiast deprecjonować to, co już przez lata w Krakowie wypracowaliśmy. Nadal mam nadzieję, że krakowscy radni zmienią swoje zdanie i przywrócą KBF środki na zorganizowanie najbardziej prestiżowych imprez.

 

Zadłużenie Krakowa wynosi ponad 2 mld zł, mimo to w grudniu 2011 roku w mediach pojawiły się informacje, że w budżecie na 2012 rok zaplanowano podwyżki dla urzędników. Jak Pan skomentuję tę sprawę.


Przede wszystkim nie wiem skąd nieprawdziwa informacja, że zaplanowano podwyżki dla urzędników. W budżecie nie ma pieniędzy ani na podwyżki, ani na nagrody i dodatki. Muszę z resztą powiedzieć, że szczerze nad tym ubolewam, bo każdy pracodawca chciałby móc nagrodzić swoich najsolidniejszych pracowników i nie powinno to nikogo dziwić. Trzeba też rozwiać mit, że Kraków sporo pieniędzy wydaje na administrację i pieniądze na ten cel można bez szkody spożytkować w inny sposób. W 2011 r. wydatki na administrację w Krakowie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 305 zł, podczas gdy we Wrocławiu administracja kosztowała 378 zł na jednego mieszkańca, w Łodzi - 358 zł, a w Warszawie aż 548 zł. Od 2007 roku w Urzędzie Miasta Krakowa, mimo przybywających samorządom obowiązków, nie wzrosło zatrudnienie i nadal wynosi ok. 2300 etatów. W tym samym czasie warszawski urząd przyjął do pracy 1900 nowych urzędników i nadal prowadzi nabory, które w Krakowie są wstrzymane. Być może na tym tle będzie inaczej wyglądała informacja, że jesteśmy jedynym urzędem w Polsce, który przyjmuje mieszkańców także w godzinach popołudniowych przez pięć dni w tygodniu. Przestrzegam więc przed zbyt łatwym rzucaniem haseł o odebraniu pieniędzy na, - jak mówią niektórzy - „urzędasów”. W interesie nas wszystkich jest to, żeby o sprawy naszych miast dbali kompetentni, wykształceni ludzie, którzy są dobrze opłacani i ze swoją wiedzą i doświadczeniem nie uciekają do prywatnych firm. I druga kwestia – przesadne cięcie wydatków na administrację doprowadzi do obniżenia jakości usług. Jeżeli urząd zacznie w ramach oszczędności zwalniać ludzi to na każdą decyzję będziemy czekać dłużej czekać.

 

Całość wywiadu można przeczytać w najnowszym, lutowym numerze magazynu "Brief", który jest już dostępny w sprzedaży.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.