Getresponse 10.2016_1

Do pięciu razy sztuka, czyli jak robimy zakupy w Internecie

Do pięciu razy sztuka, czyli jak robimy zakupy w Internecie

Brief.pl / Wiedza

Multiscreening to jedno ze słów, które śmiało mogłoby wygrać konkurs na słowo 2013 roku. Dziś jesteśmy podłączeni do internetu 24 godziny na dobę i to siedem dni w tygodniu. W ciągu tego czasu zmieniają się tylko urządzenia i ich ekrany, które zapewniają nam kontakt z siecią – laptop prywatny, komputer w pracy, komórka, tablet na wieczór. Na wszystkich tych urządzeniach wyświetlają się reklamy. W którym momencie podejmujemy decyzję o zakupie? To pytanie, które dziś spędza sen z powiek wielu marketerom.

-

Na reklamy nie zwracamy szczególnej uwagi, jednak coraz to nowe możliwości, chociażby takie jak retargeting, sprawiają, że bycie kompletnie obojętnym w stosunku do komunikatów promocyjnych staje się coraz trudniejsze. Zauważamy więc reklamy, które dosłownie „chodzą za nami” i w końcu przy trzecim-czwartym wyświetleniu, klikamy w nie, przeglądamy, a decyzje zakupowe podejmujemy dopiero w przy piątym czy szóstym „podejściu”. A może tylko tak nam się wydaje?

 

Last but not least

Trudno ocenić, na którym etapie konsument podejmuje ostateczną decyzję, dlatego ważne jest analizowanie całej ścieżki, jaką podąża użytkownik po drodze do zakupu. – Nie chodzi tu nawet o moment ostatecznej decyzji, ale bardziej o cały proces dochodzenia do niej. Rzadko kiedy jest to jeden punkt. Co prawda popularne dziś „last click attribution” przypisują wszystkie zasługi jednemu, ostatniemu kliknięciu, ale patrzeć trzeba zdecydowanie szerzej – takie możliwości daje nam attribution modelling – tłumaczy Arkadiusz Cywiński, niezależny specjalista RTB. Do niedawna dla reklamodawcy liczyło się jedynie ostatnie kliknięcie, bo to ono finalnie prowadziło do zakupu produktu czy usługi i tylko tak można było łatwo zmierzyć efekty. – Dziś ta era powoli się kończy – każdy przystanek w drodze do kupna jest istotny – a zaawansowane modele pozwalają na przypisanie im odpowiedniej rangi w drodze do celu – dodaje.

 

Wyzwania mutiscreeningu

Analizowanie ścieżek zakupowych nie ogranicza się jedynie do konwersji na jednym urządzeniu. Już samo prześledzenie tego, jak, gdzie, kiedy, komu i na jakich stronach wyświetlał się komunikat to ogromne wyzwanie. A przy najnowszych osiągnięciach technologii mówimy jeszcze o przeskakiwaniu z jednego urządzenia na drugie. Istnieją dwie możliwości: analiza wszystkich touch-pointów na jednym urządzeniu lub dodatkowo między nimi, przy jednoczesnej identyfikacji, że to ten sam użytkownik. Za najnowszymi trendami podąża Google – od niedawna oferuje szacunki o dokonanych konwersjach na różne urządzenia i w różnych przeglądarkach. Zaleta? – teraz środki przeznaczone na reklamę można zainwestować jeszcze efektywniej, a o to przecież chodzi. Innym, komplementarnym podejściem jest uwzględnienie nie tylko kliknięć, ale i wszystkich wyświetleń reklamy. - W wielu segmentach można zidentyfikować zjawisko zwane „clickers are not buyers”, gdy klikający reklamy a kupujący to różne grupy ludzi. To ono zrodziło potrzebę śledzenia tzw. „VTC – view-through conversions”, czyli sprzedaży wywołanych samym wyświetleniem reklam. Uwzględnia się je zwłaszcza w modelu RTB, który kładzie duży nacisk na analizę zachowań poszczególnych użytkowników – podsumowuje Cywiński.

 

Daj ciasteczko i mnie znajdź

Nowe możliwości, jakie daje online marketing, w dużej mierze opierają się na danych kolekcjonowanych przez pliki cookies. Są one ustawiane pod konkretną przeglądarkę, trudno jednak zastosować je, gdy użytkownik raz korzysta ze swojego prywatnego laptopa, a za chwilę ze służbowej komórki. Jednak i na to znalazł się sposób – najprostszy z możliwych, czyli prośba o zalogowanie na każdym z urządzeniu. Nietrudno zgadnąć, że przewagę w rozwiązaniu problemu cross-device trackingu będą miały firmy, do których logujemy się najczęściej – Apple, Facebook i Google. Wspomniane szacunki na temat konwersji w Adwords bazują właśnie na tym rozwiązaniu.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.