10 wyzwań, 43 rozwiązania

10 wyzwań, 43 rozwiązania

Magazyn / Inspiracje

Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy przedsiębiorca i menedżer, który na co dzień zarządza biznesem. Postanowiliśmy zatem przedstawić to, jak powszechnie dostępne narzędzia internetowe mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie firmy.

-

Dlaczego narzędzia internetowe? Ponieważ są często intuicyjne w użyciu, bardzo pomocne i tańsze niż ich analogowe odpowiedniki. Ponieważ w wielu przypadkach rozwiązują problemy, których inaczej rozwiązać nie można lub jest to bardzo trudne. Ponieważ internet sam w sobie jest jednym z podstawowych narzędzi, jakie wykorzystuje dzisiaj większość firm, bez względu na ich wielkość czy charakter działalności.

Nasz raport powstał w oparciu o rozmowy prowadzone z przedsiębiorcami oraz Czytelnikami. Z ich pomocą zebraliśmy dziesięć wyzwań, które są wspólne dla różnego rodzaju firm. Część z nich to bardzo ważne kwestie, część zaś nie jest priorytetowa. Łączy je to, że można im wszystkim sprostać, używając narzędzi internetowych. Są to wzywania związane z zarządzaniem firmą, ale także z tworzeniem jej strategii.

– Narzędzi internetowych, które mogą wspomóc naszą pracę, jest multum. W biznesie jest ważne, aby korzystać z narzędzi, które mają opinię niezawodnych, spełniających nasze oczekiwania, ale nie zawsze tanich – mówi Piotr Krauschar, partner zarządzający agencji Mobberry.

W raporcie pokazujemy narzędzia, które, naszym zdaniem, są warte uwagi. Nie twierdzimy jednak, że sprawdzą się w każdym przypadku. Chcemy zainspirować przedsiębiorców i menedżerów do poszukiwań takich aplikacji, które spełnią ich wymagania. Te, które prezentujemy, mogą być dobrym punktem wyjścia.

– Jeśli przedsiębiorca korzysta z internetowych narzędzi dla biznesu, może stać się bardziej produktywny i będzie czuł się bezpieczniej, mając poczucie, że dane nie „leżą” na jego komputerze, co jest zawsze zawodne – podkreśla Rafał Agnieszczak, przedsiębiorca internetowy.

Narzędzia przedstawione w raporcie to już gotowe rozwiązania. Oznacza to, że są często zamkniętą całością, że zostały stworzone przez firmy z myślą o innych firmach. Mamy jednak świadomość, że w konkretnych przypadkach dobrze jest stworzyć własne narzędzia.

– W O2 często sami tworzymy aplikacje, z których korzystamy, ale mniejsze firmy z pewnością zyskają na korzystaniu z gotowych rozwiązań – mówi Michał Brański, współzałożyciel Grupy O2. – Narzędzia internetowe wykorzystujemy m.in. do kontroli finansowej, zarządzania wdrożeniami czy makietowania nowych serwisów grupy – dodaje.

Narzędzia, jak sama nazwa wskazuje, same w sobie nie stanowią rozwiązania problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy. Wiele zależy od tego, jak zostaną wykorzystane.

– Wszystko, co da się policzyć, da się poprawić. Dlatego narzędzia internetowe mają sens: wizualizują, które prace zostały wykonane, nad czym pracują współpracownicy i co jeszcze przed nami. To daje lepszy obraz sytuacji i pozwala na sensowne, oparte na danych, planowanie pracy. Zmniejsza też stres związany z niepewnością i brakiem kontroli – mówi Marcin Zaremba, chief opportunity explorer, członek zarządu Senfino. – Jest tylko jedno „ale”. Aby ów ekosystem działał, trzeba go traktować poważnie. Każde narzędzie jest na tyle dobre, na ile pozwala mu jego operator – dodaje.

W raporcie znajdują się krótkie opisy wyzwań, które znają wszyscy przedsiębiorcy i menedżerowie. Do każdego z nich zaproponowaliśmy kilka narzędzi, które mogą okazać się przydatne. Są to narzędzia stworzone nad Wisłą, ale także rozwiązania globalne. Część z nich jest płatna, część jest darmowa. Wszystkie przedstawione narzędzia są wirtualne, ale rozwiązują bardzo realne problemy.

Zachęcamy do uważnej lektury i życzymy jak najpomyślniejszego rozwoju każdego z przedsięwzięć, jakich się podjęliście, Drodzy Czytelnicy. Pełną listę internetowych narzędzi znajdziecie we wrzesniowym numerze magazynu "Brief", a poniżej przedstawiamy 10 wyzwań, którym pomagają sprostać.

1. Dobra organizacja czasu to podstawa

2. Zarządzanie projektem to sztuka

3. Zachmurzone biuro

4.  Jeszcze nigdy tak wielu nie pracowało tak łatwo nad jednym dokumentem

5. Alternatywa dla intranetu

6. Zarządzanie relacjami z klientami

7. Alternatywy dla służbowych telefonów

8. Skuteczna sprzedaż internetowa

9. Monitorowanie internetu to monitorowanie wydatków

10. Wirtualna księgowa

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

Brief.pl / Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie
Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

7 lat, blisko 300 firm i ponad 400 laureatów. Ranking 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie to najstarsza, bo trwająca już 7. rok inicjatywa, która pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Jej celem jest porządkowanie rynku oraz otwieranie przed przedsiębiorcami możliwości networkingowych i biznesowych. W tym roku, przy okazji 7. urodzin, ranking doczekał się kilku zmian...

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.