Getresponse 10.2016_1

Restauracje zwiększają obroty w internecie

Restauracje zwiększają obroty w internecie

Brief.pl / Wiedza

Własna strona internetowa czy system zamówień nie są już konieczne, by restauracje mogły sprzedawać w sieci. Wraz z dynamicznym rozwojem handlu internetowego w Polsce powstały, serwisy pośredniczące w zbieraniu i przekazywaniu zamówień. Według najnowszych danych wartość tego rynku na świecie jest szacowana na około pół biliona dolarów, tylko w Polsce jest to blisko 50 milionów złotych. Jak wygląda współpraca z takim portalem?

-

Internauci coraz chętniej zamawiają jedzenie w sieci. Według szacunków serwisu Foodpanda.pl, współpracujące z nim restauracje realizują średnio 15-40 proc. wszystkich zamówień wyłącznie na jego potrzeby. Obecnie na polskim rynku funkcjonują już 4 duże portale, które pośredniczą w zamawianiu jedzenia przez internet. Ich obecność pozwala restauracjom zwiększyć zasięg działania oraz liczbę klientów niskim kosztem.

Duży potencjał

Wzrost popularności zakupów internetowych jest widoczny gołym okiem. Już 60 proc. polskich użytkowników sieci deklaruje, że robi zakupy w internecie minimum kilka razy w roku. Coraz chętniej korzystają również z usług restauracji i sklepów spożywczych, które umożliwiają zamawianie jedzenia online. Jeszcze w 2011 roku z takiej możliwości skorzystało 8 proc internautów, a w ubiegłym już prawie 15 proc. – Ta liczba z pewnością będzie się zwiększać, nawet do 60 proc. w ciągu najbliższych 3 lat – mówi Piotr Łagowski, dyrektor zarządzający w serwisie Foodpanda.pl. W dobie szybkich płatności internetowych oraz powszechnego dostępu do sieci w praktycznie każdym miejscu, użytkownicy coraz śmielej eksperymentują z nowymi usługami. Pomagają im w tym również smartfony, które zapewniają dostęp do internetu 24 godziny na dobę. – Średnia wartość zamówień, które generują jest szacowana obecnie na 50 zł. Przykładowo dwie osoby wydają na typowe zamówienie około 40 zł, przy potrawach, na które panuje akurat moda, ta wartość wzrasta nawet do 80 zł – dodaje Łagowski. Dynamicznie rośnie też liczba użytkowników takich platform, która podwaja się średnio co 2 tygodnie.

Jak to działa?

Zasada funkcjonowania serwisów pośredniczących w przekazywaniu zamówień jest relatywnie prosta. Wszystko zaczyna się od wyboru miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. System proponuje najpopularniejsze lokale oraz pozwala sortować oferty np. według typu kuchni, czasu dostawy, itp. Następnie klient wybiera potrawę, na którą ma ochotę oraz formę płatności. W tym momencie serwis przesyła zamówienie do restauracji, która je realizuje. Cały proces, wraz z rejestracją, trwa średnio 5 minut. Użytkownicy posiadający już konto, poświęcają na złożenie zamówienia około 2 minut. To znacznie szybciej, niż w przypadku przeglądania ulotki i dzwonienia do restauracji, gdzie i tak trzeba dopytać o szczegóły.

Bądź online niskim kosztem

By móc oferować swoje potrawy w sieci, nie potrzeba wiele. Restauratorzy nie muszą posiadać nawet własnej strony internetowej czy platformy sklepowej do obsługi zamówień. Nie ponoszą więc kosztów ich stworzenia oraz pozycjonowania. Cały ciężar spada więc na serwis. Współpraca z taką platformą zaczyna się od podpisania umowy, w której określone są stawki prowizji, pobierane za przekazanie informacji o zamówieniu. Następnie restauracja otrzymuje specjalny terminal, który wyświetla informacje o nachodzących zamówieniach. Innym rozwiązaniem jest przekazanie dostępu do specjalnej strony internetowej, gdzie korzystając z indywidualnego loginu i hasła, restauracja może na bieżąco śledzić nadchodzące zamówienia. Są one widoczne już po kilku sekundach od zatwierdzenia przez klienta.

Ważne wsparcie promocyjne

Takie serwisy nie pośredniczą tylko w składaniu zamówień. Cenne jest też wsparcie marketingowe, którego udzielają współpracującym z nimi lokalom. ­– Restauracje mogą liczyć na promocję swojej oferty w internecie oraz na materiałach drukowanych. Lokale mogą liczyć również na specjalne opakowania do posiłków na wynos, tańsze ulotki oraz specjalne zniżki dla swoich klientów – mówi Piotr Łagowski z Foodpanda.pl. Taka współpraca jest dla nich szczególnie opłacalna, gdyż nie wiąże się z żadnym ryzykiem. W przypadku systemu prowizyjnego restauratorzy płacą jedynie za pozyskane zamówienia.

 

Oferta platform umożliwiających zamawianie jedzenia przez internet ulega ciągłym zmianom. Z każdym miesiącem dodają nowe usługi, jak np. aplikacje na smartfony. Powoli stają się odpowiednikiem wyszukiwarek internetowych, z których korzystamy na co dzień. Restauracje zyskują natomiast możliwość dotarcia ze swoją ofertą do nowych klientów niskim kosztem.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.